5. výzva kotlíkové dotace v Pardubickém kraji
Výstava "Obraz jako šperk, šperk jako obraz"
5. výzva kotlíkové dotace v Pardubickém kraji
Strašidelné HALLOWEENské odpoledne a lampiónový průvod
Varhanní koncert
Přerušení dodávky elekřiny
Prodejna KONZUM uzavřena
SS Průmyslová Letohrad zve na "dny otevřených dveří"
SS Průmyslová Letohrad zve na "dny otevřených dveří"
Tradiční VÁNOČNÍ JARMARK

Úvod > Kultura a sport > Aktuality kultura a sport > Přednášku na téma Kolektivizace československého venkova

Přednášku na téma Kolektivizace československého venkova

Datum konání:
22.10.2019

plakát_kolektivizace.jpg

Vážení příznivci našeho muzea,

Městské muzeum Žamberk si Vás dovoluje pozvat na přednášku Mgr. Jindřicha Žáka na téma Kolektivizace československého venkova. Přednáška se uskuteční v úterý 22. října od 17:00 v prostorách městského muzea (plakát v příloze).

Násilná kolektivizace československého venkova přinesla vznik více než 5,5 tis Jednotných zemědělských družstev. Rolníci - vlastníci půdy byli pokládáni za maloburžoazii, a jako takoví měli být zlikvidováni. Nuceně muselo své domovy opustit 3 – 4 tisíce zemědělských rodin, jejichž členové a příbuzní byli propouštěni ze zaměstnání a děti vylučovány ze škol. Byli však i mnozí, kteří nové zemědělství vítali a s nadšením budovali nová družstva po vzoru těch sovětských.

Při přednášce si budeme povídat o tom, co předcházelo vzniku JZD, jak probíhal třídní boj na vesnici, kdo to byl tzv. kulak a kam se poděla Agrárnická strana. Používat budeme výpovědi pamětníků, dobové fotografie, materiály a filmové týdeníky.

Do neděle 27. října můžete také navštívit výstavu 90. let filatelie na Žambersku, která prezentuje vzácné sbírky žamberských filatelistů.

S přáním hezkých podzimních dní,

Jindřich Žák